• شماره های تماس شرکت : 09133335798 - 03142499604

سیستم برق رسان جرثقیل

مدیریت برق رسانی با  قابل اطمینان بالا و پویا، یکی از بزرگترین چالش های فناوری مدرن در سیستم برق رسان جرثقیل محسوب میشود  که در بازارهای بین المللی با  استاندارد های مختلفی به مرحله اجرا در می آید اما با این حال تولید کنندگان و کاربران نهایی به دنبال راه حل های مناسبی هستند که بتوانند سیستم های برق رسانی را با نوع کاربرد آنها سازگارتر سازند .این تلاش تا به امروز بی نتیجه نبوده و محصولات متنوع و پرکاربردی در این زمینه طراحی و به مرحله تولید رسیده است که از پرکاربرد ترین آن ها میتوان به انواع شین ها، c- rail  ، سیستم کابل و قرقره وهمچنین انواع کابل جمع کن ها و سایر ملزومات جرثقیل سقفی اشاره کرد.

اما این که کدام یک برای مصرف کننده گزینه بهتری است نیازمند  شناخت و آشنایی با نحوه برق رسانی جرثقیل و کارایی هر یک از این سیستم ها می باشد ، شرکت آریا بهینه زیگورات علاوه بر مشاوره فنی آنلاین ، با ساده سازی مفاهیم فنی  سعی در آسایش مصرف کنندگان در انتخاب محصول مورد نیاز خود داشته است.

انواع سیستم های برق رسان جرثقیل

 1. سیستم برق رسان شین و جاروبک (  BUSBAR)
 2. سیستم برق رسان ریل وقرقره (FESTON )
 3. سیستم برق رسان کابل و قرقره ( Cable & Reels )

سیستم برق رسان شین و جاروبک

سیستم برق رسان جرثقیل (شین) روشی مطمئن  برای انتقال جریان برق از منبع ثابت  به جرثقیل یا اجسام متحرک با کمترترین اتلاف انرژی به حساب می آید این انتقال از طریق جاروب کردن یک یا چند نوار هادی توسط یک جاروبک  یا چند جاروبک رخ میدهد  . طراحی این محصول بر پایه حفظ اصول ایمنی بوده ، از این رو از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار است و خطربرق گرفتگی ، ناشی از در معرض رسانا بودن را از بین می برد.

مشخصه بارز این نوع از سیستم های برق رسان این است که می تواند در مقایسه با سایر سیستم های برق رسانی ، قدرت آمپر بالاتری را برای کاربر تأمین کند همین موضوع سبب شده است که بیشترین کاربرد را در صنعت جرثقیل سازی و در بخش برق رسانی طولی جرثقیل ها داشته باشد.

انواع سیستم برق رسان جرثقیل (شین)

استقبال زیاد در به کارگیری از این نوع سیستم برق رسان (شین) موجب شده است  مدل های متنوعی با کاربرد های متفاوت به بازار عرضه شود. این نوع سیستم برق رسان با توجه به نوع کاربرد در دو نوع باز و بسته و از لحاظ متریال بیس و عایق در دو نوع آلومینیوم و pvc   دسته بندی میشود .

1.شین باز با پوشش PVC

شین های باز با پوشش PVC به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی  میتوانند در هر شرایط محیطی حتی در مکان هایی که دمای کار زیاد است جریانی به وسعت 600 تا 800 آمپر را انتقال دهند. این قابلیت سبب شده است که برای  شرایط محیطی  سخت و مکانهایی که نیاز به جریان بالا دارد گزینه مناسبی باشد. قابلیت  حذف یا  اضافه کردن جاروبک ها در طول مسیر و در هر نقطه از شین، که بارز ترین مشخصه شین های باز محسوب میشود، این امکان را فراهم میسازد تا بتوان از یک شین برای انتقال جریان برق به چندین جرثقیل استفاده کرد.

سایر ویژگی ها

 • مقاوم در برابر رطوبت
 • IP00
 • انتقال جریان زیاد تا 800 آمپر
 • قابلیت حذف یا اضافه جاروبک
 • قابلیت استفاده در دماهای 0-60 درجه سانتی گراد

 

2.شین باز با پوشش آلومینیوم

شین های باز با پوشش آلومینیوم  نیز مانند شین های باز با پوشش PVC مقاوت بالایی در برابر حرارت دارند و میتوانند جریان 800 امپر را در هر شرایطی به خوبی انتقال دهند همچنین قابلیت  حذف یا  اضافه کردن جاربک ها در طول مسیر و در هر نقطه از شین و امکان استفاده هم زمان برای چند جرثقیل را دارند اما تفاوت بارز  این محصول با شین های باز با پوشش PVC تنها در مقاومت بیشتر نسبت به فاکتور های محیطی است که همین امر سبب افزایش طول عمر این محصول شده است.

 1. شین بسته با روکش PVC

سیستم برق رسانی شین بسته با پوشش PVC  یک روش کارآمد برای انتقال جریان برق در مسیر های طولانی میباشد . قابلیت عایق بندی در این سیستم برق رسان جرثقیل سبب شده است تا کارایی قابل قبولی را در بازه دمایی 0 تا 55 درجه سانتی گراد ارائه دهد. این محصول از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است علاوه بر این  میتواند از جاروبک ها در برابر فاکتور های محیطی حفاظت کند همین امر  ، این محصول را ، به محصولی کارامد تبدیل کرده است.

سایر ویژگی ها

 • کارایی در بازه دمایی0-50 درجه سانتی گراد
 • دارای ظرفیت های 50-80-120-240 آمپر
 • درجه حفاظت IP33-22
 • قابلیت عایق بندی
 • حفاظت از جاروبک ها در برابر فاکتور های محیطی
 • استفاده از فلز مس در هادی ها

 

 1. 4. شین بسته با روکش آلومینیوم

سیستم برق رسان جرثقیل (شین) بسته با پوشش آلومینیوم یک گزینه مناسب برای انتقال جریان برق در مسیرهای طولانی با کمترین اتلاف انرژی از منبع ثابت  به جرثقیل یا اجسام متحرک می باشد . این سیستم به واسطه قابلیت عایق بندی در برابر رطوبت و اختلاف دما مقاوم بوده و میتواند در بازه   -55تا 90  درجه سانتی گراد عملکرد مناسبی داشته باشد.

سایر ویژگی ها

 • کارایی در بازه دمایی-55 تا 90 درجه سانتی گراد
 • دارای ظرفیت های 80-120-240 آمپر
 • درجه حفاظت IP33-22
 • قابلیت عایق بندی
 • حفاظت از جاروبک ها در برابر فاکتور های محیطی
 • استفاده از فلز مس در هادی ها
 • مقاوم در برابر فاکتور های محیطی

اجزا تشکیل دهنده  سیستم های برق رسانی شین

 1. نوار هادی –  تأمین نیروی ورودی
 2. منبع تغذیه – اتصال انرژی ورودی به نوار هادی
 3. جاروبک – وسیله ارتباطی برای انتقال الکتریسته از نوار هادی به جرثقیل یا دستگاه مورد نظر
 4. ساپورت شین- اتصال شین به محل مورد نظر
 5. درز انبساط – حفظ اتصال و جلوگیری از انحنای شین طی انبساط حرارتی و انقباض  در طول مسیر

مزایا:

استفاده از سیستم برق رسان جرثقیل (شین) دارای مزیت های فراوانی میباشد از نداشتن محدودیت طولی گرفته تا استفاده در مسیرهای منحنی اما از مهمترین مزیت های استفاده از آن می توان به استفاده بیش از یک محرک مانند دو یا چند جرثقیل به صورت همزمان از یک شین اشاره کرد. قابلیتی که این محصول را از سایر محصولات متمایز میکند؛ نصب آسان ، انتقال قدرت با کمترین اتلاف انرژی ، قابلیت ارتقا و تعمیر نگهداری کم هزینه این محصول را به یک محصول مطمئن و کاربردی تبدیل کرده است.

معایب:

یکی از مهمترین معایب سیستم برق رسانی شین  این است که جاروبک ها بسته به شدت استفاده ، فرسوده و معمولاً نیاز به سرویس یا تعویض دارند.نقطه ضعف دیگر این سیستم ها این است که نمی توان از آن ها در محیط های انفجاری استفاده کرد .

 1. سیستم برق رسان جرثقیل ریل و قرقره ( FESTON)

سیستم برق رسانی جرثقیل ریل و قرقره با مدیریت مؤثر کابل در برنامه های کاربردی سبک و متوسط این  امکان را به مصرف کننده می دهد  تا به براحتی  کابل ها را برای مدارهای قدرت و کنترل سازماندهی و جابجا کند. این سیستم که یکی از روش های متداول و ارزان قیمت در عین حال بسیار مطمئن برای انتقال انرژی و داده  به جرثقیل یا تجهیزات متحرک  میباشد به آسانی نصب میشود و به سرویس و نگهداری کمی نسبت به سایر محصولات نیاز دارد.کارایی قابل قبول و قابلیت اطمینان بالای این محصول سبب شده است از پرکاربرد ترین نوع سیستم های برق رسانی بشمار آید.

انواع سیستم های برق رسانی  ریل و قرقره

 • سیسیتم برق رسان ریل با مقطع مربع و قرقره   (Square(box) Rail Festoon Systems)

سیستم برق رسانی Square(box) RAIL یکی از روش های مناسب برای انتقال انرژی و داده  به جرثقیل یا تجهیزات متحرک در مسیرهای قوس دار یا مستقیم  میباشد.این سیستم ها به واسطه طراحی خاص خود قابلیت استفاده در محیط های باز و بسته را دارند از این رو برای محیط های آلوده با گرد غبار ایده آل می باشند

 • سیسیتم برق رسانی ریل با مقطعC  و قرقره   (C- Rail Festoon Systems)

سیستم برق رسان جرثقیل c-rail جهت انتقال قدرت یا فرمان در مسیر مستقیم  توسط کابل تخت یا گرد مورد استفاده قرار میگیرد  این نوع سیستم برای کابل با عرض 55 میلی متر ( نوع خاص ان حد اکثر تا 85 میلی متر) و در طول مسیر حد اکتر 50 متر قابل استفاده است.

تنوع ریل های طراحی و ساخته شده برای  این سیسیتم  برق رسان جرثقیل ( ریل آلومینیم / ریل فولادی / ریل PVC ) و قابلیت استفاده  از سه نوع قرقره فولادی ، قرقره PVC و قرقره فولادی با چرخ پلاستیکی ، این محصول را قادر میسازد در هر نوع شرایطی و محیط کاری ، کارایی قابل قبولی داشته و از انعطاف پذیری خوبی برخودار باشد.

 • سیسیتم ریل و کابل با مقطع I شکل  (Square Rail Festoon Systems)

از این نوع سیسم برق رسان  برای   انتقال قدرت یا فرمان درمسیر های منحنی یا مستقیم توسط کابل تخت یا گرد استفاده میگیرد. مقاومت بالای ریل و قرقره های این سیستم سبب شده است تا برای برنامه های پرکاربرد علی الخصوص در مسیر های منحنی بسیار  ایده آل باشد. قابلیت سفارشی سازی این محصول برای نیاز های خاص و همچنین نصب و راه اندازی آسان،  نشان دهنده انعطاف این محصول در بکارگیری از آن میباشد. سهولت  در نگهداری و قابلیت اطمینان بالا سبب شده است این محصول ، یکی از پرکاربرد ترین نوع در حوضه برق رسانی جرثقیل به شمار آید.

مزایا

یکی از بارز ترین ویژگی سیستم های ریل و قرقره امکان اتصال چندین کابل به قرقره ها بدون ایجاد هیچ گونه پیچ و تاپ یا تداخلی در کاربرد آن است. همین امر ، این  نوع سیستم را مقرون به صرفه در عین حال بسیار کاربردی کرده است .

از مزیت های  دیگر  سیستم های  برق رسانی ریل و قرقره می توان به انتقال قدرت و یا فرمان در مسیر های منحنی اشاره کرد که میتواند در هر مسیری نیاز جرثقیل یا سیستم متحرک مورد نظر را برطرف سازد.

معایب

برای هر دستگاه باید یک خط برق رسانی جداگانه نصب کرد و نمیتوان از یک لاین برای چندین دستگاه استفاده کرد.

در مسیر های طولانی بخاطر افزایش انبارش سیم ها  امکان پیمایش تمام مسیر حرکت وجود ندارد . همین امر موجب میشود گزینه مناسبی برای مسیر های طولانی نباشد.

اگر فاکتورهای محیطی مورد توجه قرار نگیرند ، عوامل استرس زا مانند UV ، روغن ، اشعه ، سایش ، دما و اصطکاک می توانند باعث تخریب و فرسوده شدن کابل به مرور زمان شود پس در نتیجه علاوه بر نوع کاربرد ، فاکتورهای محیطی نیز  باید در نظر گرفته شود تا از مواد مناسب برای کابل و پوشش کابل ها در طی مراحل طراحی و ساخت استفاده شود که همین موضوع مستلزم هزینه و صرف زمان است.

سیستم برق رسانی جرثقیل کابل و قرقره

یکی از روش های مرسوم و قدیمی برای مدیریت کابل ها استفاده از سیستم کابل و قرقره است . در این روش از یک سیم بکسل به عنوان سیم هدایت و از قرقره ها برای مدیرت سیم ها استفاده میشود. سادگی و کم هزینه بودن موجب شده است علی رقم  معایب بسیار هنوز مورد توجه کاربران زیادی باشد.

مزایا

نصب آسان و کم هزینه و  امکان اتصال چندین کابل به قرقره ها بدون ایجاد هیچ گونه پیچ و تاپ یا تداخلی در کاربرد آن از بارز ترین مزیت این نوع از سیستم های برق رسانی جرثقیل محسوب میشوند

معایب

در مسیر های طولانی بخاطر افزایش انبارش سیم ها  و ایجاد خمیدگی در طول سیم بکسل راهنما ،  مدیریت سیم ها با مشکل روبرو میشود. علاوه بر این قرقره ها بعد از مدتی فرسوده و نیاز به تعویض یا تعمیر دارند که مستلزم صرف زمان و هزینه است.

شرکت آریا بهینه زیگورات در راستای تامیین بهتر این تجهیزات و تلاش برای بهینه کردن هرچه بیشتر کارایی آنان شروع به همکاری با برترین سازندگان تجهیزات برق رسانی جرثقیل در ایران و کشور های همسایه کرده است. امید است این شرکت بتواند گامی موثر در این راستا بردارد و نقش موثری در برطرف کردن نیاز صنعت ایران زمین داشته باشد.